Małgorzata Czarnecka
Zespół Szkół w Karnkowie
Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie III gimnazjum
- hospitacja diagnozująca umiejętności efektywnego współdziałania w grupie i podejmowania grupowych i indywidualnych decyzji .
Temat lekcji: Czy
Syzyfowe prace można nazwać dokumentem?
Cel główny lekcji: Uczeń efektywnie współdziała w grupie oraz podejmuje grupowe i indywidualne decyzje.
Cele szczegółowe:
Obszar wymagań
|
Wymagania - uczeń
|
wiedza
|
- zna zasady pracy w grupie,
- rozpoznaje różne role grupowe,
- wie jakie role może pełnić w grupie,
- rozumie sens pracy grupowej,
|
umiejętności cząstkowe
|
- potrafi wywiązywać się z różnych ról w grupie,
- umie zorganizować pracę w zespole,
- potrafi uzgodnić z pozostałymi członkami grupy wspólne stanowisko,
- potrafi osiągnąć kompromis,
- podejmuje grupowe i indywidualne decyzje,
- prezentuje efekty własnej pracy i pracy grupy,
- potrafi słuchać wypowiedzi innych członków grupy,
- dokonuje samooceny własnego wkładu pracy w zespole oraz jakości pracy i współpracy,
|
postawy
|
- jest zaangażowany w pracę grupy,
- postrzega siebie jako członka grupy,
- jest tolerancyjny,
- szanuje decyzje pozostałych członków grupy,
- jest odpowiedzialny za pracę w zespole,
- w ciszy słucha prezentacji pracy innych grup.
|
Wykaz umiejętności opanowanych przez uczniów:
Uczeń:
· potrafi dokonać selekcji materiału, jego analizy i interpretacji;
· formułuje definicję słowa – dokument;
· wyjaśnia znaczenie wyrazu – patriota;
· potrafi sformułować dedykację i list z prośbą;
· podaje i omawia metody rusyfikacji;
· sprawnie posługuje się słownikami ortograficznymi i języka polskiego;
· pełni określoną rolę w grupie.
Wykaz umiejętności opanowanych częściowo (kształconych) przez uczniów:
- podejmuje próbę określenia postaw ludzi;
- usprawnia wypowiadanie się w różnych formach wypowiedzi pisemnej;
- prezentuje efekty pracy zespołowej i indywidualnej;
- ocenia pracę własną i innych.
Wykaz umiejętności, których kształcenie nauczyciel rozpoczyna:
- podejmuje próbę napisania recenzji utworu pt. Syzyfowe prace wg kryteriów egzaminacyjnych.
Środki dydaktyczne:
- 25 kopi materiału: Model sprawozdania (recenzja książki);
- 6 arkuszy szarego papieru;
- 6 pisaków;
- słownik języka polskiego;
- słowniki ortograficzne;
- foliogramy: list prywatny i recenzja.
Metody pracy: praca ze słownikiem, burza mózgów, tysiąc definicji, praca samodzielna
i w małych grupach.
Przebieg lekcji:
- Powitanie klasy.
- Czynności wstępne.
- Podanie celu lekcji: Efektywne współdziałanie w grupie oraz podejmowanie grupowych i indywidualnych decyzji.
- Zapis tematu lekcji na tablicy i w zeszytach.
- Próba ułożenia definicji słowa – dokument.
- Czytanie i wyjaśnianie definicji.
- Odczytanie definicji ze słownika języka polskiego.
- Jakie treści dokumentu zawiera utwór?
- Podział uczniów na grupy.
- Przypomnienie zasad pracy w grupie.
- Udzielanie instruktażu grupom:
I grupa: metody rusyfikacji wobec młodzieży;
II grupa: metody rusyfikacji wobec osób dorosłych;
III grupa: postawy młodzieży wobec rusyfikacji;
IV grupa: postawy dorosłych wobec rusyfikacji.
- Praca uczniów w grupach (ok. 10 minut):
- uczniowie przydzielają sobie odpowiednie role;
- wiadomości zapisują na szarym papierze pisakami.
- Prezentacja i omówienie pracy grup przez poszczególnych liderów.
- Wspólne uwagi.
- Ocena postaw ludzi.
- Wyjaśnienie słowa – patriota.
- Przykłady patriotyzmu w czasach współczesnych.
- Ułożenie dedykacji utworu – praca w grupach.
- Prezentacja i omówienie pracy przez liderów.
- Film czy książka? Która z form była przyjemniejsza w odbiorze?
- Uzasadnienia uczniów.
- Napisanie listu z prośbą do dyrektora kina.
- Przypomnienie wyróżników listu.
- Praca w grupach ok. 12 minut.
- Prezentacja pracy przez liderów.
- Zadanie i objaśnienie pracy domowej.
a) Napiszę recenzję utworu pt. :
Syzyfowe prace.
b) Ocenię książkę.
- Ewaluacja:
- Ustalenie w grupach i uzasadnienie oceny za pracę (liderzy wystawiają
i argumentują ocenę)
- Za co chciałbyś podziękować sobie i grupie po dzisiejszej lekcji?
- Zakończenie lekcji.
Małgorzata Czarnecka
Publiczne Gimnazjum w Karnkowie
Scenariusz lekcji otwartej w klasie III gimnazjum-hospitacja diagnozująca umiejętność efektownego współdziałania w grupie i podejmowania grupowych
i indywidualnych decyzji.
Temat lekcji: Nasza recepta na szczęśliwe życie. (Krystyna Leple
U lekarza).
1.Cel główny lekcji: Uczeń efektywnie współdziałania w grupie oraz podejmuje grupowe i indywidualne decyzje.
2.Cele szczegółowe:
Obszar wymagań |
Wymagania-uczeń
|
Wiedza
|
· zna zasady pracy w grupie, · wie, jakie role może spełniać w grupie, · rozumie sens pracy grupowej, · rozpoznaje różne role grupowe,
|
Umiejętności cząstkowe
|
· potrafi wywiązać się z różnych ról w grupie, · umie zorganizować pracę w zespole, · potrafi słuchać wypowiedzi innych członków grupy, · podejmuje grupowe i indywidualne decyzje, · potrafi uzgodnić z pozostałymi członkami grupy wspólne stanowisko, · prezentuje efekty własnej pracy i pracy grupy, · potrafi osiągnąć kompromis, · dokonuje samooceny własnego wkładu pracy w zespole oraz jakości pracy i współpracy,
|
Postawy
|
· jest zaangażowany w pracę grupy, · postrzega siebie jako członka grupy, · jest tolerancyjny, · szanuje decyzje pozostałych członków grupy, · jest odpowiedzialny za pracę w zespole,
|
3.Wykaz umiejętności opanowanych przez uczniów
Uczeń:
· potrafi wzorcowo przeczytać utwór liryczny oddając jego nastrój;
· dokonuje omówienia środków artystycznych w utworze;
· podaje i omawia elementy szczęśliwego życia;
· potrafi sformułować desideraty;
· formułuje slogan reklamowy;
· w swoich wypowiedziach przekształca mowę zależną w niezależną;
· pełni określona rolę w grupie.
4.Wykaz umiejętności opanowanych częściowo (kształconych) przez uczniów
Uczeń:
· podejmuje indywidualne decyzje i przekonuje do nich grupę;
· prezentuje efekty pracy zespołowej i własnej;
· usprawnia różne metody notowania - metaplan;
· podejmuję próbę określenia definicji szczęścia;
· ocenia własną pracę i innych.
5.Wykaz umiejętności, których kształcenie nauczyciel rozpoczyna
Uczeń:
· porównuje własne zdanie na temat szczęścia ze zdaniem filozofów;
· podejmuje próbę napisania przemówienia na temat:
Szczęśliwe życie.
6.Formy i metody pracy: praca z tekstem lirycznym, burza mózgów, metaplan, praca w małych grupach, praca samodzielna.
7.Treści ścieżek edukacyjnych:
· Edukacja filozoficzna: Koncepcja człowieka jako osoby, a więc istoty rozumnej, wolnej i zdolnej do poznawania prawdy i dążącej do dobra.
· Edukacja czytelnicza i medialna: Gest i ruch jako forma wypowiedzi w życiu; Komunikaty perswazyjne i reklamowe.
8.Środki dydaktyczne:
· Anita Gis
Zrozumieć słowo. Podręcznik do kształcenia literackiego dla klasy III gimnazjum;
· 24 kopie materiału
Etapy pracy nad przemówieniem;
· 12 arkuszy szarego papieru;
· 8 kolorowych flamastrów;
· 24 karty samooceny ucznia;
· aforyzmy i maksymy filozofów zapisane na kolorowym brystolu;
· słowniki ortograficzne;
· identyfikatory grupy;
Przebieg lekcji:
1. Powitanie klasy i zaproszonych gości..
2. Czynności wstępne.
3. Podanie celu lekcji: Efektywne współdziałanie w grupie oraz podejmowanie grupowych i indywidualnych decyzji.
4. Zapowiedź utworu, na podstawie którego będą pracować.
5. Ciche przeczytanie utworu przez uczniów.
6. Głośne, wzorcowe przeczytanie przez chętnych.
7. Wyjaśnienie sytuacji lirycznej.
8. Podkreślenie, odczytanie i wyjaśnienie środków artystycznych przeważających w utworze.
9. Określenie tematu wiersza i nadanie własnego tytułu.
10. Próba sformułowania tematu lekcji przez uczniów, zapis na tablicy i w zeszytach.
11. Określenia nauki pomocnej w opracowaniu tematu.
12. Próba wyjaśnienia terminu
szczęście -burza mózgów.
13. Podział uczniów na grupy.
14. Przypomnienie zasad pracy w grupie.
15. Udzielenie instruktażu grupom;
-metodą metaplanu wskażcie elementy składające się na szczęśliwe życie.
16. Praca uczniów w grupach(ok.10 min)
- przydzielają sobie odpowiednie role
- na szarym papierze zapisują flamastrami wiadomości
17. Prezentacja i omówienie pracy grupy przez poszczególnych liderów.
18. Wspólne uwagi.
19. Określenie najważniejszego elementu-aksjologia.
20. Zapis do zeszytu.
21. Sformułowanie desideratów niezbędnych w odnalezieniu szczęścia-praca w grupach
22. Prezentacja pracy jednej z grup.
23.Uwagi pozostałych uczniów.
24. Zredagowanie sloganu zachęcającego do poszukiwania szczęścia w życiu-praca w grupach
25.Prezentacja przez chętnych, omówienie, wnioski.
26.Forma przemówienia: określenie dyscypliny naukowej, przedstawicieli.
27. Zredagowanie planu przemówienia na temat
Szczęście w życiu korzystając z wiadomości (etapy pracy nad przemówieniem).
-praca indywidualna.
28. Odczytanie planu przez chętnych.
29. Porównanie zdania uczniów na temat szczęścia ze zdaniem filozofów.
30. Zadanie i objaśnienie pracy domowej:
Na podstawie sporządzonego przeze mnie planu napisze przemówienie.
31. Ewaluacja:
· Za co chciałbyś podziękować sobie po dzisiejszej lekcji?- rundka: uczniowie, goście, prowadzący.
· Za co chciałbyś podziękować grupie? ?- rundka: uczniowie, goście, prowadzący.
· Ustalenie w grupach i uzasadnienie oceny za pracę(uczniowie ocenę wyrażają mimiką twarzy lub gestem)
· Praca indywidualna- uczniowie wypełniają arkusz samooceny.
· Prezentacja odczuć związanych z lekcją.
· Ocena klasy.
· Zakończenie zajęć.
Karta samooceny ucznia
Zaznacz „X” w odpowiednim miejscu tabeli swoją odpowiedź. Ankieta jest anonimowa, liczę na
szczere odpowiedzi.
Umiejętności
|
TAK
|
Muszę doskonalić
|
Potrafię wyszukać w tekście lirycznym metafory i objaśnić ich znaczenie przenośne
|
|
|
Potrafię metodą metaplanu przedstawić elementy składające się na szczęśliwe życie.
|
|
|
Znam zasady pracy w grupach.
|
|
|
Potrafię pełnić różne role w grupie.
|
|
|
Potrafię prezentować efekty własnej pracy i pracy grupy.
|
|
|
Potrafię sformułować slogan reklamujący szczęśliwe życie.
|
|
|
Znam 2 maksymy, aforyzmy myślicieli na temat szczęścia i potrafię, je wykorzystać w swoim tekście.
|
|
|
Potrafię napisać plan przemówienia na określony temat.
|
|
|
Wiem, czym zajmuje się filozofia.
|
|
|
Potrafię podejmować indywidualne decyzje i przekonać do nich grupę.
|
|
|
Małgorzata Czarnecka